Beauty Azerbaijan: dünya gözəllik sənayesi və gəncliyin sirləri
Noyabrın 4-də Bakı Ekspo Mərkəzində "Beauty Azerbaijan" gözəllik sərgisi öz işini başa çatdırıb. Tədbir "Medinex" III Azərbaycan Beynəlxalq Tibbi İnnovasiyalar sərgisi çərçivəsində keçirilib. Hər iki layihə on dörd ölkədən yüzə yaxın iştirakçı şirkəti bir araya gətirdi və minlərlə yerli və xarici ziyarətçinin böyük marağına səbəb oldu.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev, Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Zaur Əliyev, Tibbi Ərazi Bölmələrinin İdarə edilməsi Birliyinin (TƏBİB) icraçı direktoru Vüqar Qurbanov, "Caspian Event Organisers" şirkətinin icraçı direktoru Fərid Məmmədov iştirak ediblər.
Natiqlər vurğulayıblar ki, Azərbaycan bu gün əhalinin tibbi preparatlarla təmin edilməsində, onların keyfiyyətinin və münasib qiymətlərinin yaxşılaşdırılmasında müsbət dəyişikliklərlə xarakterizə olunur. Ona görə də sağlamlıq, gigiyena və gözəllik sənayesi ilə əlaqəli sərgilərin ənənəvi hala gəlməsi və daim genişlənməsi təsadüfi deyil. Bu il burada təkcə tibbi avadanlıq və preparatlar deyil, həm də tibbi təhsil və sağlamlıq turizmi sahələri təqdim olunur ki, bu da sevindirici haldır.
"Beauty Azerbaijan" sərgisi kosmetologiya və estetik tibb məhsulları, təbii və dekorativ kosmetika eksponatları, estetik salonlar üçün avadanlıqlar, dırnaqlara qulluq üçün alətlər və avadanlıqlar və s. ilə ziyarətçiləri cəlb edib. Əlbəttə ki, dünya gözəllik və gənclik ənənələri üzrə bu layihə təkcə qadın qonaqlar arasında deyil, həm də Azərbaycanın bölgələrində, yaxın və uzaq xarici ölkələrdə estetik tibb salonlarını təchiz edən bir çox sahibkarlar arasında böyük maraq doğurub.
Sərgilərin gedişində ekspertlər və mütəxəssislərin tibb sahəsində bilik və təcrübələrini bölüşdükləri sessiyalar, panel müzakirələri, yerli və xarici sahibkarların iştirakı ilə B2B işgüzar görüşləri və digər tədbirlər təşkil olunub. Bu format ziyarətçilərə sənayenin son tendensiyaları haqqında yeni bilik və məlumatları əldə etmək, habelə öz peşəkar bacarıqlarını artırmaq imkanı verdi.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) "Medinex" 2023 sərgisinin rəsmi sponsoru qismində çıxış edib.
Sərgilərin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers", eləcə də onun tərəfdaşları "Caspian Event Management" və "ICA Events" şirkətləridir.

Beauty Azerbaijan: global beauty industry and secrets of youth
On 4 November 2023, Beauty Azerbaijan exhibition completed its work in Baku Expo Center. The event was held as part of the 3rd Azerbaijan International Medical Innovations Exhibition, Medinex. Both the project brought together nearly a hundred companies from 14 countries and garnered huge interest, with thousands of local and foreign visitors in attendance.
Participating in the opening ceremony of the exhibition were Teymur Musayev, Minister of Health of the Republic of Azerbaijan; Alimkhan Amiraslanov, Chairman of the Milli Majlis Committee for Health; Zaur Aliyev, Chairman of the State Agency for Compulsory Health Insurance; Vugar Gurbanov, Executive Director of the Azerbaijan Medical Territorial Unit Management Association (TABİB); Farid Mammadov, Executive Director of Caspian Event Organisers.
The speakers pointed out that Azerbaijan today sees positive changes in provision of medications to the populations alongside the improvement of their quality and pricing. So it is not a coincidence that health-, hygiene-, and beauty-related exhibitions have become a tradition and have been expanding in a steady fashion. This year, not only does it showcase medical equipment and medications, but it also presents the fields of medical education and medical tourism, which is quite reassuring.
Beauty Azerbaijan drew the visitor's attention with cosmetology and aesthetic medicine products, natural and decorative cosmetics, equipment for beauty salons, nail care tools and equipment etc. And, of course, this global beauty and youth project stirred keen interest not only among female visitors, but also among many entrepreneurs who run aesthetic medicine salons across Azerbaijan, as well as in the CIS and beyond.
The exhibitions featured sessions with experts and specialists sharing knowledge and experience in the field of medicine, panel discussions, B2B business meetings with the participation of domestic and foreign entrepreneurs, and other events. This format enabled visitors to gain new knowledge and information about the latest industry trends, as well as improve their professional skills.
The official sponsors of Medinex 2023 were the Administration of the Regional Medical Divisions (TABIB) and the State Agency on Mandatory Health Insurance.
The exhibitions are organized by Caspian Event Organisers together with its partners, Caspian Event Management and ICA Events.